top of page

אנחנו חזקים ממה שחשבנו | הראל ניהול תיקים. אגף כלכלה ומחקר | 31/10/2023

הראל ניהול תיקים באמצעות פריפלן פמילי אופיס מאפשרת פתיחה של תיק מנוהל החל מ 300,000 ש"ח, בנוסף ישנם פתרונות השקעה נוספים באמצעות פוליסת חיסכון פיננסי וקופות גמל להשקעה המאפשרים ניהול תיקים בסכומים נמוכים יותר.

טלפון: 050-8494444 או במייל: info@preplan.co.il


ישראל | סקירה כלכלית שבועית | הראל ניהול תיקים

אנחנו חזקים ממה שחשבנו - רצף הפרסומים בשבוע האחרון הראה שבערב המלחמה שיעור האבטלה נותר מאוד נמוך, נתוני היצוא היו טובים מהציפיות, והצריכה הפרטית המשיכה להתרחב. מקבץ הנתונים מאותת על צמיחה מהירה ברבעון השלישי. זאת כמובן לפני ההתכווצות המשמעותית שנראה ברבעון הנוכחי.

סקר כח האדם האחרון של הלמ"ס (מלפני המלחמה) הראה בספטמבר עלייה קלה בלבד בשיעור האבטלה ל-2.9 אחוזים בגילאי העבודה העיקריים (25 עד 64) קרוב לרמת השפל. סך המשרות הפנויות המשיך לרדת במתינות. אמנם נקודת הפתיחה של המשק הישראלי טובה. אך המלחמה צפויה להחליש את שוק העבודה לאור אי-הוודאות הכלכלית, כאשר הפגיעה לא תהיה סימטרית בכל הענפים; במרבית הענפים יצמצמו משמעותית את הביקוש לעובדים חדשים, אך לא ימהרו לפטר לנוכח הקושי בגיוס עובדים בשנתיים האחרונות. בענפי הצריכה המחזורית שנפגעו משמעותית נראה פיטורים (והוצאה לחל"ת). מנגד, בענפי הבנייה, התחבורה החקלאות והבריאות (סיעוד) נראה מחסור בעובדים.

נתוני סחר החוץ האחרונים (מלפני המלחמה) היו טובים מהציפיות; באוגוסט יצוא השירותים (בניכוי חברות הזנק) עלה ב-2 אחוזים לשיא חדש בהובלת היי-טק. בספטמבר יצוא הסחורות (מנוכה עונתיות ללא אוניות מטוסים ויהלומים) רשם עלייה חריגה של 13 אחוזים לרמה הגבוהה ביותר מזה כשנה וחצי. בנוסף, נתוני סך הרכישות בכרטיסי אשראי הראו על האצה קלה בשלושת החודשים האחרונים עד לספטמבר, ומדד פדיון ענפי המשק (על בסיס נתוני המע"מ) הראה על עלייה מהירה בפעילות בחודשיים האחרונים עד לאוגוסט. נתונים אלו מצביעים על האצה קלה בצריכה הפרטית ברבעון השלישי.

רצף הנתונים (שהתפרסמו בפיגור בגלל החגים) בא לידי ביטוי במדד המשולב למצב המשק של בנק ישראל שעלה בקצב מהיר ב-3 החודשים האחרונים עד לספטמבר, כאשר נתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. הדבר מצביע על צמיחה מהירה גם ברבעון השלישי (לאחר צמיחה של כ-3% בשיעור שנתי ב-2 הרבעונים הראשוניים), נתון שיתפרסם בעוד כשבועיים. זאת, כמובן לפני ההתכווצות המשמעותית שנראה ברבעון הנוכחי.
סקירה עולמית שבועית | מחלקת הכלכלה והמחקר של הראל ניהול תיקים

הפלא האמריקאי. בניגוד לרוב העולם, התוצר בארה"ב האיץ ברבעון השלישי. למרות זאת, להערכתנו הריבית לא תעלה מחר.

התוצר בארה"ב צמח בקצב מהיר של 4.9 אחוזים בשיעור שנתי ברבעון השלישי של השנה, הקצב הרבעוני המהיר ביותר מאז סוף 2021. גידול חד בצריכה הפרטית (4%) ועלייה במלאים היו התורמים העיקריים לכך. הפרסום מדגיש את חוזקה של כלכלת ארה"ב שבולטת בהשוואה לצמיחה המזערית בסין והצפי לצמיחה אפסית שתתפרסם מחר באירופה. למרות הנתון החזק אנו עדיין סבורים שהבנק המרכזי יותיר מחר (רביעי) את הריבית ללא שינוי בפעם השנייה ברציפות לאור המשך הירידה באינפלציה. בספטמבר מדד מחירי ההוצאה לצריכה פרטית (ללא מוצרי מזון ואנרגיה) המשיך לרדת ל‑3.7 אחוזים, הקצב הנמוך ביותר מזה כשנתיים.

הגיעו לשיא. הבנק המרכזי בגוש האירו סיים להערכתנו את תהליך עליית הריבית. מוקדם לדבר על היפוך כיוון למרות התגברות הסימנים להאטה

לאחר 10 העלאות רצופות הבנק המרכזי בגוש האירו הותיר את הריבית ללא שינו על 4.5 אחוזים (4.0% ריבית הפיקדונות), בהתאם להערכות המוקדמות. הירידה העקבית באינפלציה, התגברות הסימנים להתכווצות התוצר ברבעון השלישי והעלייה החדה בתשואות אג"ח (שמרסנות את הפעילות). הנגידה הדגישה שהאינפלציה רחוקה מיעדה, לחצי השכר עדיין משמעותיים והעלייה האחרונה במחירי האנרגיה יקשו על האינפלציה להמשיך ולרדת במהירות. לאור זאת הם צופים שהריבית תישאר גבוהה לזמן ממושך ושעוד מוקדם לדבר על מתי וכיצד להוריד את הריבית למרות הצפי לצמיחה אפסית ברבעון השלישי שתתפסם מחר. סקר הבנק המרכזי הראה שברבעון השלישי נרשמה הקלה מסויימת בתנאי האשראי ללווים אך הביקושים להלוואות עדיין נמוכים מאוד, במיוחד לדיור.

גם הרבעון הנוכחי החל ברגל שמאל כאשר מדד מנהלי הרכש הראשוני לאוקטובר ירד ל-46.5 נקודות הרמה הנמוכה ביותר מאז משבר החובות בגוש האירו (לא כולל תחילת הקורונה). המשך התכווצות של ענף התעשייה לצד התגברות הפסימיות בענפי השירותים (בהובלת הנדל"ן) תרמו לירידה במדד, נתון שמרמז על התכווצות הסקטור העסקי גם בתחילת הרבעון הנוכחי.


הראל ניהול תיקים באמצעות פריפלן פמילי אופיס מאפשרת פתיחה של תיק מנוהל החל מ 300,000 ש"ח, בנוסף ישנם פתרונות השקעה נוספים באמצעות פוליסת חיסכון פיננסי וקופות גמל להשקעה המאפשרים ניהול תיקים בסכומים נמוכים יותר.


טלפון: 050-8494444 או במייל: info@preplan.co.il


פריפלן - פמילי אופיס, עוסקת בתכנון פיננסי ופנסיוני, פיננסים השקעות ופנסיה עם ותק של מעל 15 שנים, האמור לעיל וכל המידע המופיע באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור על ידי בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד. פוליסות ביטוח כפופות לחיתום הנקבע על ידי חברת הביטוח, התנאים המלאים והקובעים הם התנאים המופיעים בפוליסות הביטוח עצמם ומופיעים באתרי חברות הביטוח השונות ט.ל.ח

Comments


bottom of page