top of page

משק קטן בעולם גדול - סקירה כלכלית | ניהול תיקים ופוליסת חיסכון פיננסי

אין ספק שלמלחמת חרבות ברזל תהיה השפעה על מבנה ניהול תיק ההשקעות שלכם במסגרת ניהול תיקים ומסלולי השקעה בפוליסות חיסכון, מה שלכם נותר זה לבחור את המסלולים הנכונים ומבנה התיק באמצעות המתכנן הפיננסי שלכם


סקירה כלכלית ישראל | פריפלן פמילי אופיס וניהול תיקים

משק קטן בעולם הגדול. השבוע, ההשפעה של העולם על השווקים בישראל גדולה מהשפעת המלחמה

מאז פרסום הסקירה השבועית הקודמת שווקי המניות והאג"ח הגלובליים רשמו עליות חדות במחירים (באג"ח = ירידה בתשואה). ארה"ב הובילה את המגמה לאור רצף נתונים שתומכים בסיום תהליך עליית הריבית (נפרט בהמשך הסקירה). המגמה חלחלה לשווקים הפיננסים בעולם, כולל בישראל, לאור המשקל המשמעותי של ארה"ב במערכת הפיננסית הגלובלית. עליות בשוקי המניות בעולם מקטינות את הביטחונות הדולריים של המשקיעים המוסדיים בישראל ותורמות לייסוף השקל (הפוך כאשר יש ירידות).

גם בעקבות זאת בשבוע האחרון נרשם ייסוף חריג בשקל כ-4 אחוזים מול סל המטבעות (5% מול הדולר ו-3% מול האירו), עליות בשווקי המניות וירידה נוספת בתשואות אג"ח הממשלתיות. הדבר מדגיש שלמרות המלחמה, חלק משמעותי מהביצועים בשווקים בישראל נעוץ בביצועים של השווקים בחו"ל.

לאור הייסוף בשקל וההודעה של משרד האוצר שאינו משנה את מחיר הבנזין המפוקח עד לאמצע נובמבר (כרגע), עדכנו כלפי מטה את תחזית מדד נובמבר למינוס 0.1 אחוז ול-2.6 אחוזים ל-12 המדדים הבאים.
למרות הייסוף להערכתנו ספק אם בנק ישראל יוריד את הריבית בקרוב.

מסיכומי דיוני החלטת הריבית בבנק ישראל עולה שהפיחות בשקל (והעלייה בפרמיית הסיכון) כתוצאה מהמלחמה היו הגורמים העיקריים שתרמו להחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי. דבר שגם הודגש בדברי הנגיד במסיבת העיתונאים ובדברי המשנה לתקשורת.

השבוע בנק ישראל הכריז על הקלת נוספת לעסקים קטנים (וזעירים) שנפגעו מהלחימה שיוכלו לקבל אשראי בתנאים משופרים. בנק ישראל הקצה סכום של עד 10 מיליארד ₪ לתוכנית כאשר חלק מהסיכון "לוקח" בנק ישראל ע"י הלוואות מקבילות למערכת הבנקאית בריבית משתנה של ריבית בנק ישראל מינוס 1.5 נקודת אחוז, זאת כנגד הלוואות שהבנקים יעניקו לעסקים. נוסף על כך, קיימים דיווחים בתקשורת על כוונת הממשלה להגדיל משמעותית את ההוצאה הציבורית (מלבד ההוצאה הישירה על המלחמה) ללא איזונים פיסקאליים משמעותיים (כגון שימוש בכספים הקואליציוניים וצמצום מספר השרים).

להערכתנו, שתי תוכניות אלו (הסיוע הממוקד לחלק מהגופים העסקיים שנפגעו והגדלת ההוצאה הציבורית) מרחיקות את המועד בו בנק ישראל יוריד את הריבית. יחד עם זאת, אם נמשיך לראות התחזקות של השקל לא ניתן לפסול הפחתה מדודה של 0.25 נקודת אחוז בריבית בנק ישראל.

תיירות, מהטלוויזיה לנתונים בשטח ולמדד המחירים לצרכן

כצפוי, סך כניסות התיירים לישראל כמעט נעצר מתחילת המלחמה. בשבוע הראשון של המלחמה ראינו זינוק בסך יציאות הישראלים לחו"ל, אך בהמשך המספר הצטמצם משמעותית (גם לאור הירידה בהיצע הטיסות). קיימת אי וודאות האם הלמ"ס תמדוד את מחירי הטיסות במדד המחירים לצרכן הקרוב. להערכתנו, סביר שכן לאור העובדה שכ-400 אלף ישראלים טסו בפועל לחו"ל באוקטובר - כולל חול המועד, זאת בהשוואה לקורונה שם מספר הנוסעים היה אלפים בודדים. אם הלמ"ס תחליט שלא למדוד את הסעיף לדבר אפקט ממתן על מדד אוקטובר שיעלה ב-0.4 במקום 0.5 בהערכתנו הנוכחית.


הטיפ שלנו: חשוב לעשות התאמה של מסלולי ההשקעה במסגרת פוליסת חיסכון פיננסי או התיק מנוהל שברשותכם, יש חשיבות גבוהה מאוד באלוקציה של הנכסים ואיזון נכון של תיק ההשקעות בין אג"ח ממשלתי וקונצרני ומהצד השני, מניות בארץ ובחו"ל.הראל ניהול תיקים באמצעות פריפלן פמילי אופיס מאפשרת פתיחה של תיק מנוהל החל מ 300,000 ש"ח, בנוסף ישנם פתרונות השקעה נוספים באמצעות פוליסת חיסכון פיננסי וקופות גמל להשקעה המאפשרים ניהול תיקים בסכומים נמוכים יותר.


טלפון: 050-8494444 או במייל: info@preplan.co.il


פריפלן - פמילי אופיס, עוסקת בתכנון פיננסי ופנסיוני, פיננסים השקעות ופנסיה עם ותק של מעל 15 שנים, האמור לעיל וכל המידע המופיע באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור על ידי בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד. פוליסות ביטוח כפופות לחיתום הנקבע על ידי חברת הביטוח, התנאים המלאים והקובעים הם התנאים המופיעים בפוליסות הביטוח עצמם ומופיעים באתרי חברות הביטוח השונות ט.ל.ח

댓글


bottom of page