top of page

סוף תהליך העלאת ריביות בעולם? - סקירה כלכלית עולמית | ניהול תיקים ופוליסת חיסכון פיננסי

הכלכלה העולמית גועשת ורועשת, אין רגע דל, ולכן גם תיק ההשקעות שלכם במסגרת פוליסת חיסכון םיננסי וניהול תיקים חייבים להיבחן ובמידת הצורך לבצע שינויים בהתאם למגמות העולמיות וההתפתחויות בכלכלה העולמית


טלפון: 050-8494444 או במייל: info@preplan.co.il


סקירה כלכלית עולמית | פריפלן ניהול תיקים פוליסת חיסכון פיננסי

הבוקר בסין - המומנטום השלילי בסין נמשך גם ברבעון הנוכחי, גוברים הסיכויים להורדת ריבית בעוד כשבועיים.

מדדי מנהלי הרכש לאוקטובר בסין היו חלשים מהציפיות כאשר גם בענפי התעשייה וגם בענפי השירותים המדדים סובבים סביב ה‑50 נקודות זאת למרות הפחתות הריבית האחרונות וההודעה של הממשלה על כוונה להרחיב את הגירעון בשנה הבאה. ענף התיירות בלט לחיוב עם שיפור בסנטימנט תודות לחופשת שבוע העצמאות ושיפור בסך כניסות תיירות. חלק מהסיבה הכללית לאטה נעוץ בשוק הדיור למגורים שהפעילות המשיכה להצטמצם. הירידה בסך התחלות הבנייה נמשכה גם בספטמבר ובשבועות האחרונים מספר חברות ענק לא שילמו את ההלוואות שלהם במטבע זר.

גם יצוא הסחורות של סין אכזב בתחילת הרבעון הנוכחי כאשר קטן ב-6 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים עד לאוקטובר, עדות לחולשה שעדיין קיימת בסחר הגלובלי בכלל ובביקוש למוצרים בפרט. יש לציין שיצוא רכבים חשמליים מראה על גידול דו‑ספרתי (אבל פחות בהשוואה לחודשיים הקודמים), אך זה לא מספיק כדי לפצות על ההאטה ברוב הענפים. בשורה התחתונה סין עדיין צומחת, אך בקצב איטי מהציפיות ומהתוכניות של הממשלה. לכן גברו הסיכויים להפחתה נוספת של הריבית (או יחס הרזרבה) בעוד כשבועיים במיוחד לאור האינפלציה האפסית.
הבוקר באוסטרליה, עליית הריבית האחרונה במחזור הזה?

לאחר 4 חודשים רצופים ללא שינוי, הבוקר הבנק המרכזי באוסטרליה העלה את הריבית ברבע נקודת אחוז ל-4.35 אחוזים, הרמה הגבוהה מזה 12 שנה. תרמו לכך האינפלציה הגבוהה מהצפי ברבעון השלישי (בעיקר אינפלציית השירותים), חוזקו של שוק העבודה ועדכון תחזיות האינפלציה כלפי מעלה. אך בניגוד להודעות הקודמות הודגש שהבנק יצטרך לראות מקבץ רחב יותר של נתונים לפני שיעלו שוב את הריבית, דבר שתרם להיחלשות המטבע המקומי.

בארה"ב - אחרי רבעון חזק מאוד - הנתונים האחרונים מצביעים על האטה משמעותית של הצמיחה ברבעון הנוכחי. הריבית בארה"ב הפסיקה לעלות, אך מוקדם לדבר על הצעד הבא.

לאחר נתוני הצמיחה המרשימים לרבעון השלישי, הנתונים בארה"ב לתחילת הרבעון הנוכחי חלשים בהרבה; דוח התעסוקה לאוקטובר היה חלש מההערכות המוקדמות כאשר נוספו 150 אלף משרות חדשות (כמעט כולם מענפי הבריאות החינוך והממשלה), ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו משמעותית כלפי מטה. שיעור האבטלה עלה קלות ל-3.9 אחוזים וקצב גידול השכר השעתי התמתן ל-4.1 אחוזים. בנוסף גם מדדי מנהלי הרכש של מכון ISM לאוקטובר היו חלשים מהציפיות כאשר המדד לענפי התעשייה ירד ל‑46.7 נקודות דבר שמצביע על התכווצות משמעותית והמדד המקביל לענפי השירותים ירד יותר מהצפי ל-51.8 נקודות.

קודם לכן הבנק המרכזי בארה"ב הותיר את הריבית ללא שינוי על 5.25-5.0 אחוזים בפעם השנייה ברציפות, בדומה להערכות המוקדמות. בהודעה לעיתונות צוין שהקשחת בתנאים הפיננסים (בדגש על עליית התשואות) תרמו להחלטה, ובניגוד להחלטות הקודמות הנגיד לא הדגיש את הצורך בעלייה נוספת בריבית. החלטת הריבית לצד הנתונים המאכזבים שהתפרסמו מחזקים את ההערכה המוקדמת שלנו שתהליך עליית הריבית בארה"ב הסתיים, דבר שישפיע גם על רוב הבנקים המרכזיים בעולם. יחד עם זאת אנו עדיין רחוקים מהורדת ריבית לאור אינפלציית הליבה שעדיין גבוהה והמשך עליית השכר, למרות ההתמתנות.

דוח התעסוקה, הודעת הריבית והשינוי בתוכנית הנפקות האג"ח של משרד האוצר האמריקאי תרמו לירידה משמעותית בתשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב. הדבר חלחל לתשואות אג"ח ברוב העולם (כולל בישראל) והחליש את הדולר בעולם (גם מול השקל).

מתחילים רשמית להתכווץ. ירידה מהירה באינפלציה באירופה ונתוני צמיחה חלשים.

נתוני הצמיחה הראשוניים בגוש האירו לרבעון השלישי הצביעו על התכווצות קלה של 0.4 אחוז בשיעור שנתי, הנתון החלש ביותר מאז סוף 2020. בנוסף, האינפלציה ממשיכה לרדת כאשר על פי האומדן הראשוני היא עמדה על 2.9 אחוזים באוקטובר, בהובלת ירידה במחירי האנרגיה ו"יציאה" של מדדים גבוהים מהשנה שעברה. נתוני הצמיחה, סנטימנט החברות השלילי באוקטובר וכמובן הירידה באינפלציה מחזקים את ההערכה שלנו מהשבועות האחרונים שהתהליך עליית הריבית הסתיים. לאור חולשת הנתונים השווקים מצפים להורדת ריבית כבר בעוד כחצי שנה, אנחנו חושבים שזה ייקח זמן רב יותר לאור אינפלציית הליבה המאוד גבוהה על 4.2 אחוזים, קצב עליית השכר המהיר ואי-הוודאות לגבי עוצמת החורף באירופה והשפעתו על המחירים.

מדינה נוספת שהשאירה את הריבית ללא שינוי בפעם השנייה ברציפות היא בריטניה (5.25%). אך בניגוד לארה"ב ולגוש האירו שם נראה שהריבית הגיעה לשיא, בבריטניה הדבר פחות וודאי לאור האינפלציה הגבוהה (6.7%) וקצב עליית השכר היותר משמעותית (7.8%). הדבר גם בא לידי ביטוי בהחלטת הבנק המרכזי כאשר שליש מחברי הוועדה המוניטרית אפילו הצביעו בעד העלאה נוספת של הריבית.


הטיפ שלנו: כלל האצבע הוא שטרנדים חולפים! ולכן תיק ההשקעות שלכם במסגרת פוליסת חיסכון פיננסי ותיק השקעות המנוהל שלכם חייב להיבחן כל הזמן ובמידת הצורך לבצע בו שינויים בהתאם למגמות הכלכליות והטרנדים החדשים.


הראל ניהול תיקים באמצעות פריפלן פמילי אופיס מאפשרת פתיחה של תיק מנוהל החל מ 300,000 ש"ח, בנוסף ישנם פתרונות השקעה נוספים באמצעות פוליסת חיסכון פיננסי וקופות גמל להשקעה המאפשרים ניהול תיקים בסכומים נמוכים יותר.


טלפון: 050-8494444 או במייל: info@preplan.co.il


פריפלן - פמילי אופיס, עוסקת בתכנון פיננסי ופנסיוני, פיננסים השקעות ופנסיה עם ותק של מעל 15 שנים, האמור לעיל וכל המידע המופיע באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור על ידי בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד. פוליסות ביטוח כפופות לחיתום הנקבע על ידי חברת הביטוח, התנאים המלאים והקובעים הם התנאים המופיעים בפוליסות הביטוח עצמם ומופיעים באתרי חברות הביטוח השונות ט.ל.ח

コメント


bottom of page