top of page

האינפלציה על הכוונת | סקירה שבועית* | פוליסת חיסכון וניהול תיקים

גם השבוע אנו ממשיכים לעקוב אחרי נתוני האינפלציה על מנת לוודא שתיקי ההשקעות של הלקוחות שלנו במסגרת קרנות ההשתלמות פוליסת חיסכון פיננסי וניהול תיקים מותאמים לציפיות והאם יש צורך לבצע שינויים במסלולי ההשקעה השונים.

*סקירה כלכלית מאת מחלקת המחקר של "הראל ביטוח ופיננסים"

הראל ניהול תיקים, פוליסת חיסכון פיננסי וקופת גמל להשקעה באמצעות פריפלן פמילי אופיס מאפשרת פתיחה של תיק מנוהל החל מ 300,000 ש"ח. בנוסף ישנם פתרונות השקעה נוספים באמצעות פוליסת חיסכון פיננסי וקופות גמל להשקעה המאפשרים ניהול תיקים בסכומים נמוכים יותר.טלפון: 050-8494444 או במייל: info@preplan.co.ilסקירה כלכלית ישראל והשוק המקומי | פריפלן פמילי אופיס | ניהול תיקים פוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה

השבוע, האינפלציה על הכוונת - לקראת נתוני אינפלציה מכריעים היום ומחר

היום (שלישי) יתפרסמו נתוני האינפלציה בארה"ב ולהערכתנו תימשך ההתמתנות בקצב עליית המחירים לכיוון 3.2 אחוזים (מי זוכר שהאינפלציה הייתה מעל ל- 9%). עם זאת בניכוי מחירי המזון והאנרגיה המספרים גבוהים יותר ואנו מצפים ליציבות סביב ה-4 אחוזים. אם הדבר יתממש בפועל זה מחזק את הערכתנו שתהליך עליית הריבית בארה"ב הסתיים (למרות האמירות הניציות יחסית של פאוול השבוע על כך שלא יהסס להעלות שוב את הריבית במידת הצורך – לא אין צורך) ושתשואות האג"ח הארוכות בארה"ב מגלמות כרגע תוואי ריבית עתידי גבוה מידי.

בישראל, מחר (רביעי) הלמ"ס תפרסם את מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר כאשר אנו צופים עלייה של 0.5 אחוז; עלייה במחירי המזון (סיום מבצעי החגים – ועוד איזה סיום), הטיסות (שיחושבו בעיקר על פי השבוע הראשון), פירות-וירקות טריים (עלייה עונתית + זעזועי היצע) ומחירי ההלבשה (תחילת עונת החורף) שיקוזזו עם ירידה במחירי השכירות והריהוט. אם לא תהיה הפתעה משמעותית בנתונים אנו צופים שרוב הסיכויים שהריבית תישאר ללא שינוי גם בעוד שבועיים, למרות הייסוף בשקל ובניגוד לציפיות שקיימות היום בשוק להפחתת ריבית של 0.25 כבר בהודעה הקרובה.

בחמישי יתפרסמו בארץ נתוני הצמיחה הראשוניים לרבעון השלישי שצפויים להצביע להערכתנו על צמיחה חזקה של מעל ל-3 אחוזים בשיעור שנתי ערב המלחמה. זאת לפני הירידה הדו-ספרתית (בשיעור שנתי) שאנו צופים שנראה ברבעון הנוכחי לאור המלחמה.

הגירעון הממשלתי מזנק – באוקטובר נרשמה ירידה בהכנסות ממסים ועלייה חדה בהוצאות. הממשלה חייבת לעשות התאמות בתקציב לשנה הבאה.

נתוני הכנסות והוצאות הממשלה לאוקטובר הושפעו מהמלחמה (וזו כנראה רק ההתחלה). הכנסות המדינה ממסים עמדו על כ-29 מיליארד ₪, ירידה של כ‑12 אחוזים בהשוואה לאוקטובר בשנה שעברה (בדגש על ירידה במיסים ישירים). הגורמים המרכזיים לכך היו דחיית חלק מהמיסים לצד עלייה בהחזרי מקדמות מס, לאור הצפי של העסקים לירידה ברווחים בעקבות המלחמה. חשוב לציין שחלק משמעותי מההכנסות הם כתוצאה של הפעילות בספטמבר, כלומר בחודש הבא המספרים יהיו חלשים יותר. הצד השני של המשוואה הוא הוצאות המדינה שעלו באופן משמעותי ל-54 מיליארד ₪ (הרמה הגבוהה ביותר מאז סוף 2022), בעיקר הוצאות ביטחון והמשרדים המנהליים שכללו גם הקדמת תשלומים. לאור זאת הגירעון כאחוז מהתוצר עלה במהירות ל-2.6 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים.

לאור העובדה שהמלחמה נכנסה כבר לחודש השני ועדיין רחוקה מסיום, אנו כעת צופים גירעון גבוה יותר של כ-4-3.5 אחוזים בסוף השנה. לגבי 2024 אנו ממשיכים להדגיש שעל הממשלה לבצע התאמות פיסקליות רחבות כדי שהגירעון כאחוז מהתוצר לא יחצה משמעותית את רף ה-5 אחוזים, לצד תוכנית אמינה להורדת הגירעון באופן הדרגתי בשנים הבאות.
מכה קלה בכנף. מכירות המט"ח של בנק ישראל היו משמעותיות אך הן מתונות ביחס ליתרות

סנטימנט החברות ומשקי הבית צולל באוקטובר, והסיכון בענף הנדל"ן עלה.

הנתונים היומיים לסך הרכישות בכרטיסי אשראי מראים שבשבוע הראשון של נובמבר נמשך השיפור בצריכה הפרטית, אך המספרים עדיין נמוכים משמעותית מהרמה הממוצעת ברבעון הקודם, כאשר ישנה כמובן שונות גדולה בין הענפים והאזורים השונים במדינה.

מדד סקר מגמות בעסקים של הלמ"ס שנעשה עוד בתחילת המלחמה הראה שמלבד ענף התעשייה, סנטימנט החברות באוקטובר ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז הסגר הראשון בקורונה עם הרעה משמעותית בפעילות הנוכחית ובציפיות לעתיד. לאור השיפור בפעילות שאנו רואים בשבועיים האחרונים אנו מצפים לשיפור חלקי בסנטימנט בחודש הבא בחלק מהענפים.

ענפי המלונאות והבנייה בלטו לשלילה באוקטובר, כאשר באחרון הסנטימנט אף נמוך יותר מהשפל שנרשם בתחילת הקורונה עם עלייה בדיווחים של חברות על קושי בגיוס אשראי. גם נתוני לקיחת המשכנתאות משקפים זאת עם ביצועים של כ‑4.5 מיליארד ₪ באוקטובר, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2019. חשוב לציין שרוב ההלוואות הן כתוצאה של עסקאות שנחתמו עוד לפני המלחמה, כלומר אנו מצפים לירידה נוספת בנובמבר.

גם מדד אמון הצרכנים רשם ירידה חדה באוקטובר בעיקר בשל פסימיות לגבי המצב הכלכלי של המדינה בשנה הקרובה, עם ירידה מתונה בהרבה בציפיות לגבי מצבן הכלכלי במהלך אותה התקופה ("לי זה לא יקרה").

השפעת הלחימה על סחר החוץ

נתוני סחר הסחורות באוקטובר הראו על ירידה של כ-6 אחוזים ביצוא (מנוכה עונתיות, ללא אוניות מטוסים ויהלומים) ו-4 אחוזים ביבוא (ללא מוצרי אנרגיה). חלק מהירידה ניתן לייחס לשיבושים בנמלים ובהובלה כתוצאה מהמלחמה ומהמחסור בעובדים.


השפעה צפויה על מסלולי השקעה בניהול תיקים, פוליסת חיסכון פיננסי וגמל להשקעה

ציפיות האינפלציה, שער הדולר והפעילות הכלכלית המקומית משפיעים באופן ישיר על ניהול תיק ההשקעות שלכם ומסלולי ההשקעה בה בחרת במסגרת פוליסת חיסכון, ניהול תיקים וקופת גמל להשקעה, אין ספק כי החודשים הקרובים צפויים להיות מאתגרים ולכן ישנה חשיבות גבוהה לפיזור התיק בצורה מושכלת בין איגרות חוב ומניות ובמקביל בין סקטורים ומדינות שונות על מנת למתן את התנודתיות בתיק. כרגיל, חשוב לנו להדגיש כי ישנה שונות גבוהה בין לקוחות שונים בהתאם לטווח ההשקעה ומטרת החיסכון שלהם, ולכן אנו ממליצים לכם בחום ליצור עמנו קשר על מנת לבצע התאמה מדויקת ככל הניתן.


הראל ניהול תיקים, פוליסת חיסכון פיננסי וקופת גמל להשקעה באמצעות פריפלן פמילי אופיס מאפשרת פתיחה של תיק מנוהל החל מ 300,000 ש"ח. בנוסף ישנם פתרונות השקעה נוספים באמצעות פוליסת חיסכון פיננסי וקופות גמל להשקעה המאפשרים ניהול תיקים בסכומים נמוכים יותר.טלפון: 050-8494444 או במייל: info@preplan.co.ilפריפלן - פמילי אופיס, עוסקת בתכנון פיננסי ופנסיוני, פיננסים השקעות ופנסיה עם ותק של מעל 15 שנים, האמור לעיל וכל המידע המופיע באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות/פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור על ידי בעל רישיון המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד. פוליסות ביטוח כפופות לחיתום הנקבע על ידי חברת הביטוח, התנאים המלאים והקובעים הם התנאים המופיעים בפוליסות הביטוח עצמם ומופיעים באתרי חברות הביטוח השונות ט.ל.ח


Comments


bottom of page